Shkrime te dobishme

/ On : 4:37 PM/ Ju falënderojmë për vizitën në këtë faqe.Për bashkëpunim na shkruani në lajmetari.tetove@gmail.com.

10 civilizimet që janë zhdukur në rrethana misterioze

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
*Nga Annalee Newitz* ** *Civilizimet kemi filluar ti humbim gati nga momenti kur janë krijuar. Ekzistojnë dokumente mbi hulumtimet që janë zhvilluar para 100 vjetëve kur edhe janë gjetur tempuj të mëdhenj që janë ndërtuar në xhungël ose thesare të mëdha përplot me fosile, që dikur kanë qenë pallate të mëdha. Pse njerëzit kanë braktisë këto qytete dikur shumë tërheqëse, qendra bujqësore dhe rrugë tregtare? Shpesh përgjigja është e panjohur. Më poshtë ju njohim me 10 civilizime të mëdha, zhdukja e të cilave mbetet mister.* * * *1. Kalendari i popullit-civilizimit Maja* Majat janë mba... more »

Rrathët misteriozë në fund të Detit të Japonisë (Video)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
Gjatë një ekspedite zhytjeje në ujërat e Amami Oshima, një ishull gjysmëtropikal në Japoni, një zhytës dhe fotograf vendas, Yoji Ookata zbuloi disa struktura në rërën e fundit të ujit me formë jashtëzakonisht të rregullt, që duket si e projektuar nga inteligjenca njerëzore. Struktura në formë rrethore në rërën e ujit, rreth 25 metra në thellësi, me diametër rreth 60 cm është një dizajn shumë i bukur, dhe fakti që është pikturuar në fund të detit, të jep përshtypjen e një misteri të madh, autorësinë e të cilëve shumë do të shpejtonin ta lidhnin me inteligjencën alinene nënujore, siç ... more »

Mësuesia, zanati i “harruar” i meshkujve

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
Në shumë vende të Europës, meshkujt në mësimdhënie janë në numër më të vogël se femrat. Në Gjermani, profesioni i edukatorit, në çerdhe dhe në kopshte, nuk ekziston fare, ndërsa në shumë vende të tjera femrat dominojnë fuqishëm në këtë sektor. Në vitet e fundit, në Europë dhe në SHBA një numër i madh kompanish publike kanë vënë në praktikë politika të diskriminimit pozitiv për të rritur prezencën e grave në personelin e tyre dhe të garantojnë që të arrijnë në 30-40 për qind të totalit. Shumë mendojnë se politikat në favor të punësimit të femrave dëmtojnë burrat e shumtë të mbetur... more »

Kur vetmia është një mikeshë e sinqertë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
*Momentet e “largimit” janë shumë të rëndësishme për trurin: nuk kërkohen teknika të sofistikuara, por pushime të vogla që ju çlodhin dhe ju bëjnë të ndiheni më pak të vetmuar* * * * * Ekziston një nevojë primare psikike, që e ka shoqëruar gjithmonë njeriun përgjatë historisë së tij: të jetë vetëm. Nuk po flasim për një vetmi të dëshiruar sociale, pasi njerëzit janë “krijuar” për të qenë në marrëdhënie me njëri-tjetrin, por si të keni një mundësi për të gjetur pak kohë dhe hapësirë që të qëndroni me veten, të shkëputeni përkohësisht nga të tjerët dhe të përqendroheni më shumë te qe... more »

Francë: Në fabrikën e matematicienëve

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
*Fitojnë çmime ndërkombëtare, kanë shkolla të jashtëzakonshme, si dhe më shumë kërkues në këtë disiplinë se sa vendet e tjera. Pasioni për numrat nuk i përket vetëm një elite të caktuar: në Paris organizohen ekspozita dhe kampionate ndërkombëtare, ku pjesëmarrja është e jashtëzakonshme. Në Francë, librat me lojërat logjike shndërrohen në bestseller* Me një këmishë me stil të vjetruar, xhaketën e gjatë dhe me një spilë në formën e merimangës në jakë, Cedric Villani duket se nuk ngjan aspak me një mësues-gjeni matematike. Me sa duket, gjithë elegancën e shfaq nëpër revista apo emis... more »

Tingujt që rrethojnë Tokën (Video)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
Nuk janë zogj që këndojnë çdo mëngjes nëpër pemë. Nuk janë as balena që lëshojnë tingujt e tyre në thellësitë e oqeaneve. Bëhet fjalë për tinguj të pakapshëm nga veshi njerëzor, që vijnë nga grimcat e magnetosferës që rrethon Tokën. Sonda RBSP(Radiation Belt Storm Probes) e NASA-s, e hedhur në hapësirë që më 30 gusht për të studiuar fushën elektromagnetike të Tokës, ka arritur të regjistrojë tingujt e veçantë të njohur prej kohësh nga ana e shkencëtarëve me emrin ‘kori’. Bëhet fjalë për tingujt e lëshuar nga lëvizjet me shpejtësi marramendëse të mikrotrupave që rrethojnë planetin to...more »

Zbulohet papirusi që flet për bashkëshorten e Jezusit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 6 months ago
Përkthimi i tekstit të zbuluar …. “jo mua. Nëna ime më dha je[të]” …. “dishepujt i thanë Jezusit” …. “mohoje. Maria ia vlen” …. “Jezusi u tha atyre, ‘Gruaja Ime’” …. “Ajo do të jetë e aftë të jetë dishepulli im” …. “Lërini njerëzit e këqij të fryhen” …. “Sa për mua unë do të rri me të në mënyrë që” *Edhe pse ka shumë pyetje ende pa përgjigje, ky zbulim mund të rindezë debatin mbi faktin nëse Jezusi qe i martuar, nëse Maria Magdalena ishte bashkëshortja e tij dhe nëse ai kishte një dishepull nga seksi i dobët* *Këto debate kanë filluar që në shekujt e parë të krishterimit, por janë sh... more »

Majmuni me fytyrë njeriu

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 7 months ago
Quhet lesula dhe është zbuluar në Kongo nga dy kërkues amerikanë Ai dallohet për një karakter të shumë të qetë dhe të shoqërueshëm, është vetëm 50 cm i gjatë dhe ka një ngjashmëri të madhe në fytyrë me njeriun. Këto janë karakteristikat e lesula, një lloj majmuni i njohur ndryshe me emrin shkencor Cercopithecus lomamiensis, i cili përbën një specie të re dhe të panjohur më parë që është zbuluar së fundmi në zemër të pyjeve afrikane, në Republikën e Kongos. Ku specie e rrallë është zbuluar nga një çift kërkuesish amerikanë, John dhe Terese Hart, të cilët më herët, në vitin 2007 kishi... more »

“11 shtatori” dhe koincidencat e 11-s që të lënë pa mend

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 7 months ago
Qyteti New York City ku ndodhi tragjedia e 11 shtatorit të vitit 2001 ka 11 gërma. Aeroplani i parë që u përplas në kullat binjake kishte numrin 11 të fluturimit. George W. Bush, presidenti në detyrë kur u sulmuan Kullat Binjake, ka 11 gërma. Këto por edhe disa rastësi të tjera e mbështjellin ngjarjen më të rëndë që ka ndodhur në territorin e SHBA-së me një numër fatkeq, atë 11. Gazeta “Tirana Observer” publikon sot të gjitha ato rastësi që të çudisnin këdo që do t’i binin në dorë. Janë rastësi, janë të rregulluara nga një dorë e padukshme, kjo për ne nuk ka rëndësi. E rëndësishme ... more »

Kultura e memaliotëve në rritjen e pëllumbave!

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 7 months ago
*Nga Edmond Ismailati* *New York City* * * * * Dihet qysh nga lashtësia miqësia midis njerëzve dhe pëllumbave, ku këta të fundit janë bërë një nga shpendët më të privilegjuar me prezencën e tyre plot paqe dhe shpirt engjëllor! Ata janë bërë të njohur rreth dhjetë mijë vjet më parë dhe me kalimin e kohës njeriu duke vrenjtur cilësitë e tyre të veçanta përveç zbutjes, dashurisë dhe kujdesit që u përkushtoi, i mbanin edhe në oborret e banesave të tyre për t’u argëtuar sëbashku me prezencën e lëvizjeve dhe fluturimeve të tyre elegante. Ashtu si në vende të ndryshme të botës edhe në Sh... more »

Xhon F. Kenedi dhe vizioni i tij për Amerikën

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 7 months ago
*“Në më pak se 3 vjet si president, Xhon Kenedi i dha botës portretin e një Amerike të re, të një kombi me një vizion të gjerë, të gatshëm për të ndihmuar për zgjidhjen e problemeve edhe ruajtjen e paqes kudo”. Lindon Xhonson, Gusht 196**4* * * Xhon F. Kenedi (John F. Kennedy) lindi në një familje që do të dominonte shekullin e XX në jetën e Amerikës. Ai ishte i biri Xhozef Kenedit, një nga 16 njerëzit më të pasur të Amerikës të asaj kohe, përkrahës i fuqishëm i presidentit Frenklin Ruzvelt gjatë programit ekonomik të viteve 30-të. Xhon F. Kenedi lindi në një familje strikte ku pre... more »

10 frikërat më të qenësishme të njeriut

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 7 months ago
*Frika është emocion që na mbron nga kërcënimet e atyre që na rrethojnë dhe që pastaj evoluon dhe bëhet edhe më komplekse; krahas frikërave të çuditshme apo absurde, ka frikëra të caktuara që i ndajnë shumica e njerëzve. Jemi mësuar që me termin “frikë” të hamendësojmë raste të rralla, shpesh patologjike, dhe rrallë vërejmë frikërat tona të qenësishme, të cilat janë të përbashkëta dhe shoqëruese të pandërprera në jetën tonë. Kjo listë rendit 10 frikërat që ka çdo anëtar i shoqërisë njerëzore dhe me të cilat duhet të përballet çdokush. * *Humbja e lirisë* Ndërsa përkufizimi i saktë ... more »

Ja të gjitha sekretet e Angelës

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*“Më pëlqen të gatuaj, di edhe të qesh dhe kam frikë nga stuhitë” **Merkel u përgjigjet kurioziteteve të VIP-ave*Për darkë do të ftonte me shumë dëshirë Vincente del Bosque, trajnerin e kombëtares spanjolle të futbollit. Ka frikë nga stuhitë, do të donte të bënte pazar pa u njohur nga njeri, i pëlqen të shëtisë, të gatuajë dhe të bëjë shaka me miqtë. Ëndrra e saj është një Gjermani ku neonazistët nuk arrijnë të kenë më mbështetës mes të rinjve, një Gjermani dhe Europë të fortë, partnerë të mirë dhe të qëndrueshëm për të gjithë botën. Kështu, gruaja më fuqishme e botës, Angela Merk... more »

Kërkimi dramatik: A ka jetë në planetin Mars?

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Kjo është pyetja më e madhe që ka njerëzimi: A jemi të vetëm në gjithësi? A ka diku tjetër jetë. Kurrë më parë nuk kemi qenë më pranë përgjigjes. Pikërisht kësaj pyetje synon t’i japë shpjegim sonda Curiosity. Që prej mëngjesit të ditës së hënë, roboti i NASA-s, me peshë rreth 900 kilogram, gjendet në kraterin Gale në Mars, i madh 154 kilometër. Aty është thatësirë dhe vendi është shkëmbor. Natën temperaturat janë minus 90 gradë, ditën shkojnë në zero gradë. Curiosity megjithatë mund të punojë pa u shqetësuar. Aktualisht nuk është sezoni i stuhive në planetin e kuq. Por a ka jetë kët... more »

Zbulo natyrën tënde seksuale në 36 shkronjat e alfabetit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*A* Nuk je romantik në mënyrë të veçantë, por je interesant në aksion. Je gjithmonë i zënë. Me ty ajo që shihet, është ajo që fitohet, je ashtu siç prezantohesh. Nuk ke durim të flirtosh dhe nuk të bezdis fakti kur dikush është i turpshëm, simpatik ose eksitues. Rri gjithmonë ballë për ballë me personin tjetër. Kur bëhet fjale për seks ajo që ka rëndësi është aksioni dhe jo truket sekrete. Për ty është shumë e rëndësishme tërheqja fizike e partnerit tënd. *B* Nxjerr vibracione sensuale. Të kënaqin gjërat romantike, me verë dhe darkë bashkë. Je i lumtur kur merr dhuratë si shenjë da... more »

16 këshilla për të dalluar një gënjeshtar

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Shpesh dikush ndjen nevojën të gënjejë për diçka. Jeta na rezervon situata të vështira me të cilat duhet të përballemi medoemos duke gënjyer dikë apo veten. Në pjesën më të madhe të situatave të përditshme gënjeshtrat janë të padëmshme, megjithatë të pakëndshme. Duhet shumë vullnet të mos pushtohemi nga ky ves i keq, por mund të ndihmojmë njëri-tjetrin duke e vënë në dijeni palën tjetër sa herë që kuptojmë se nuk po thuhet e vërteta. Nëse dikush po ju tregon diçka, ja disa këshilla për ta kuptuar një gënjeshtar. Teknikat e mëposhtme që ju tregojnë nëse dikush po gënjen shpesh përdor... more »

Si të lexoni shenjat e dorë, këshilla nga astrologët

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*LEXIMI I SHENJAVE TË DORËS * * * * * “Leximi” i tre vijave kryesore të dorës dhe lidhja e tyre simbolike me mënyrën tonë të jetesës. E dinit që sa herë jemi të zemëruara ose të shqetësuar, duart skuqen, ndërsa kur jemi të trishtuar ato zverdhen? Ndoshta jo. Për shumë nga ne duart janë thjesht “mjete pune”, për të tjerë, jo. Denis Fairchild, një astrolog profesionist, di se çfarë të na thotë për pëllëmbën e dorës. Duar me shumë pak vija? Flasin më shumë për një shpirt fizik, praktik dhe të organizuar, ju që e keni këtë veçori ju pëlqen ushqimi i mirë dhe kënaqësitë seksuale. Kur ... more »

22 shefat e CIA-s nga viti 1946 e deri më sot

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) u krijua në vitin 1946 nga presidenti Harry Truman. Ai u alarmua nga spiunazhi mbarëbotëror i kryer nga Bashkimi Sovjetik, prandaj nënshkroi aktin e sigurimit kombëtar duke krijuar CIA-n si organizatë e përhershme spiunazhi e SHBA-së. Karta e statutit të CIA-s e vendos atë në kontrollin e Këshillit të Sigurimit Kombëtar, i cili është nën drejtimin e qeverisë ekzekutive dhe kongresit. Përgjegjësia kryesore e CIA-s është të “mbledhë dhe të vlerësojë informacion”, por njëkohësisht të “kryejë dhe detyra të tjera” që i specifikon Këshilli i Sigur... more »

SUPLEMENT/ Dilema historike e shkencës, a ekzistojnë UFO-t?

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
* **Historia e disqeve fluturuese, rastet nga antikiteti deri në 2012* *Që në vitin 1450 para erës sonë, kur njeriu i lashtë shënoi në një copë druri vizatimet e “rrathëve të zjarrit” të zbritura nga qielli, ato kanë mbetur pa emër. Prandaj quhen “Unidentified Flying Object”, (Objekte fluturuese të paidentifikuara) shkurt UFO. Edhe pse janë bërë me mijëra dokumentarë për to, madje edhe filma artistikë me protagonistë aktoren Kim Bassinger, ato kanë mbetur pa formë. Sipas shkencëtarëve, të gjitha përgjasimet si qenie jeshile, me sy të mëdhenj dhe me kokë vezake, janë spekulime. Disqet... more »

E vërteta mbi legjendën e famshme të Mbretit Artur!

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*A ka ekzistuar ndonjëherë ai dhe kalorësit e Tryezës së Rrumbullakët* * * * * Na ishte një herë një Mbret, Uther Pendragon, i dashuruar pas Igrainës, bashkëshortja e dukës së Kornuollit. Uther i kërkoi takim magjistarit Merlin. Ai pranoi, por në këmbim të magjisë i kërkoi djalin që do të lindte nga martesa. Kështu Merlinit iu dha për birësim Arturi i vogël, i cili në moshën 15-vjeçare arriti të shkulte nga shkëmbi një shpatë të ngulur në thellësi, duke fituar kështu të drejtën për t‘u bërë Mbreti i Britanisë. Më pas Merlini e çoi Arturin buzë një liqeni, nga ku doli një dorë misterio... more »

Zhvillimi i grave: Më të zgjuara dhe më të zonja se burrat

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Studimi mbi koeficientin e zgjuarsisë: ja përse dominojnë femrat Sekreti fshihet te jeta angazhuese: përkushtimi ndaj shtëpisë dhe familjes ka ndikuar në rritjen e zgjuarsisë së grave Tendenca është e madhe në vendet perëndimore, ku mund të thuhet se është arritur pothuajse krejtësisht barazia gjinore Gratë janë më të zgjuara se burrat. Ndoshta kanë qenë gjithmonë, që nga Adami dhe Eva, por me sa duket në të kaluarën nuk arrinin ta shprehnin plotësisht potencialin e tyre. Ose mund të jenë bërë të tilla më vonë, për shkak të stresit që u duhej të kombinonin punën dhe familjen, shtëpi... more »

10 gratë më të zgjuara të të gjitha kohërave

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Gratë janë më të zgjuara! Për herë të parë në 100 vjet, testet e inteligjencës në mbarë botën tregojnë se gratë janë përpara burrave sa i përket inteligjencës. E tha edhe kryeministri ynë. Disa media thonë se kjo është një arsye më shumë për sherr në familje. Studiuesit thonë se truri i grave trajnohet më mirë pasi ato merren edhe me punë, por i përkushtohen edhe familjes. Gazeta më e madhe gjermane, Bild, ka sjellë një renditje të dhjetë grave më të zgjuara në botë. *Margaret Thatcher* Zonja e Hekurt nuk ishte vetëm kryeministrja e Britanisë së Madhe, por edhe një zbuluese. Ajo ka ... more »

Senator Makarthi dhe paniku i kuq

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*Nga Albana Melyshi Lifschin* * * Kur senator Xho Makarthi (Joe McCarthy) duke folur në një mbledhje të klubit të grave republikane në Wheeling, West Virginia, tha midis të tjerash se kishte në dorë një listë prej 205 komunistësh të cilët punonin në departamentin e shtetit, ai nuk e parashikoi se impakti i atij anoncimi do kishte një efekt eksplozioni të atillë që shumë shpejt do ta bënte personalitetin e tij shumë të fuqishëm në sytë e qytetarëve amerikanë. Kjo ndodhi në 9 shkurt 1950. Të nesërmen fjalët e tij përbënin lajmin kryesor në faqet e gazetave. Efekti i kësaj ngjarje e bi... more »

11 shprehjet më të rëndësishme filozofike të kohërave

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
*1. Sokrati (470-399 para Krishtit) * *“Jeta e pashqyrtuar është më mirë të mos jetohet”* Besimi i Sokratit se duhet të reflektojmë për jetën që jetojmë, është jetojmë është frymëzuar pjesërisht nga shprehja e famshme e gdhendur në vendin e shenjtë të orakullit në Delfi, “Njih vetveten”. Sekreti i vlerës në profecitë e orakullit është vetë-njohuria, dhe jo unaza e dëshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant për vlerën e vetë-hetimit, sa e shqyrtoi imtësisht jo vetëm jetën dhe besimet e tij, por dhe ato të të tjerëve. Përmes pyetjeve të shumta, ai i detyroi njerëzit të hetonin besimet p... more »

Nju Jork – Qyteti i jetëgjatësisë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Nga 1987-a deri në 2009-n, mosha mesatare e jetës së njerëzve është rritur me dhjetë vjet: një rekord ky në të gjitha vendet e SHBA-së. Për të qenë më të saktë 13.6 vjeç më shumë për burrat dhe 7.2 për gratë Këtu tani jetohet 10 vjet më shumë Më shumë se oaz i jetës moderne. Vendi ku jetohet gjithmonë e më shumë është edhe qyteti që nuk fle kurrë: Nju Jorku. Jo se nuk ka qenë gjithmonë kështu, përkundrazi. Arratisja nga Nju Jorku, më parë sesa një film ishte një realitet: kush arrinte të bënte ca dollarë, ndoshta disa qindra mijëra dollarë, ishte gati t’ia mbathte në brigjet e ngro... more »

Forca e vullnetit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Për të arritur qëllimet e vogla dhe të mëdha, duhet të jesh i aftë, të kesh fat dhe mbi të gjitha vendosmëri. Por si mund ta keni vullnetin? Gjatë shumë viteve studime, shkencëtarët kanë zbuluar 20 strategji efikase “Ekziston një forcë drejtuese më e fuqishme se vapori, elektriciteti dhe energjia atomike, që është vullneti”, thoshte Ainshtajni. Dhe ka të drejtë: forca e vullnetit na nevojitet për arritjen e qëllimeve të mëdha në jetë (si në shkollë, ashtu edhe punë), ose për të arritur objektivat e përditshëm (për të rënë nga pesha, për të kursyer). Ndonjëherë mund të jetë e vësht... more »

Mbërrin shtëpia-ishull që lundron (video)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 8 months ago
Projekti është ende në letër. Realizimin e tij parashikohet të kushtojë 4 miliardë euroMbërrin hoteli-lundrues, i gjithi ekologjik. Bëhet fjalë për Solar Floating Resort, versionin e fundit të shtëpisë-ishull i ideuar nga Michele Puzzolante, një krijues industrial italian. Projekti për momentin është vetëm në letër, por pritet të bëhet shumë shpejt realitet. Për sa i përket komfortit, struktura është e krahasueshme me hotelet me 5 yje: hapësira prej 110 metrash katrorë, katër kabina me shërbim privatë, një bar, një kuzhinë e madhe, një restorant, një bash me xhakuzi. E në fund “th... more »

Ja çmimet e këngëtarëve në koncertet e verës

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Nga 1000 në 4000 euro, paguhen më shumë ata që këndojnë live.* Disa e rrisin, ndërsa disa e zbresin, ky është bilanci të cilin këtë radhë kemi vendosur t’jua tregojmë në lidhje me çmimet e këngëtarëve nëpër koncerte, pikërisht gjatë sezonit veror. Çmimi më i ulët, për momentin, është 1000 euro, ndërsa më i larti kap shifrën e 4000 eurove, kur bëhet fjalë për shumicën e këngëtarëve më të kërkuar dhe më të njohur të skenës shqiptare. Albërie Hadërgjonaj, “Big Mama”, Adrian Gaxha, Afërdita Dreshaj, Çiljeta, Ingrid Gjoni, Lyrical Son, Shpat Kasapi dhe Zajmina Vasjari paguhen deri në 1... more »

10 njerëzit më të çuditshëm në botë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Ngoc: tre dekada pa gjumë*64 vjeçari Thai Ngoc, i njohur edhe si Hai Ngoc, nuk mund të fle dot më që pas kalimit të një etheje në vitin 1973. Ka numëruar dele pafund, por përsëri janë rreth 11,700 netë të njëpasnjëshme që ai i ka kaluar pa gjumë. “Nuk e di nëse pagjumësia ka dëmtuar apo jo zemrën time, por unë akoma gëzoj shëndet të plotë dhe punoj në fermën time si gjithë të tjerët,” shprehet Ngoc. Komshijtë e tij tregojnë se ai çdo ditë mban në krah përgjatë 4 km deri në fermën e tij, thasë që peshojnë 50 kg. Gruaja e tij tregon: “Burri im ka pasur një gjumë normal më parë, por kë... more »

Ndiheni të paplotësuar? Ja ç’duhet të bëni për të mbushur boshllëkun

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Nëse nuk jeni të lumtur dhe në jetën tuaj ka një ndjesi zbrazësie të vazhdueshme, duhet të reagoni duke zbuluar se përse ndodh kjo gjë dhe cila është rruga për të gjetur lumturinëDisa njerëz jetojnë kështu: asnjëherë nuk janë të lumtur vërtet ose të kënaqur, edhe pse ndoshta kanë një jetë të mbushur me ngjarje dhe rezultate. Për ta, gjithmonë mungon diçka dhe nuk arrijnë dot të jenë të lumtur. Në thelb të kësaj sjelljeje mund të jenë faktorë të ndryshëm: përsosmëria, zakoni që janë mësuar ta konsiderojnë lumturinë si diçka që “pritet ende të vijë”, vështirësia për t’i jetuar emocion... more »

Si kanë funksionuar shoqëritë sekrete për shekuj me radhë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
** *Grali i Shenjtë dhe lufta e Templarëve për ta ruajtur atë* Historia është e mbushur me pëshpëritje mbi shoqëritë sekrete me kronika të trashëgimtarëve ose priftërinjve, të cilët kanë ruajtur me fanatizëm njohurinë e ndaluar të njerëzve të lashtë. Njerëz të rëndësishëm, të cilët mblidheshin në fshehtësi të plotë, të cilët kanë drejtuar rrotën e civilizimit, janë të regjistruar nëpër shkrimet e të gjithë popujve. Më e vjetra është Vëllazëria e Gjarpërit, e quajtur ndryshe edhe si Vëllazëria e Dragoit, që vazhdon të ekzistojë edhe sot e kësaj dite nën emra të ndryshëm. Është e qa... more »

Provimet: 5 rregullat e arta për të kaluar stresin

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Mes vapës, stresit të punës apo shkollës, korriku gjithmonë ka qenë muaji më i “urryer” për të gjithë ne, për shkak të provimeve. Mes ushqimit të zgjedhur, aktivitetit fizik dhe gjumit të shëndetshëm, ja disa nga truket që të ndihmojnë për të dhënë maksimumin Mes vapës, stresit të punës apo shkollës, korriku gjithmonë ka qenë muaji më i “urryer” për të gjithë ne, për shkak të provimeve. Mes ushqimit të zgjedhur, aktivitetit fizik dhe gjumit të shëndetshëm, ja disa nga truket që të ndihmojnë për të dhënë maksimumin. Është koha e provimeve për të rinjtë, adoleshentët dhe studentët.... more »

Gangsterët e Amerikës, të përjetësuar në filma

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Të gjithë këto filma që subjekt kanë gangsterë e familje mafioze mbeten gjatë në skenat e televizioneve e mendjet e atyre që i shohin. Por pse janë krijuar aq shumë filma për këta gangsterë, një pjesë e madhe të cilëve kanë ekzistuar realisht? Sepse sipas shumë sondazheve dhe duke u bazuar në suksesin e filmave, ka rezultuar se meshkujt sidomos kanë një tërheqje të pashpjegueshme ndaj “kulturës gangsterë”. Listën e gangsterëve më të mëdhenj të këtij shekulli e ka publikuar revista elektronike e meshkujve “Askmen”. Sipas kësaj reviste, që gangsterët të bëjnë pjesë në listë ata duhet... more »

Askush nuk e bën kërcimin Moonwalk si ky njeri (VIDEO)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Moonwalk është një kërcim aq i vështirë, sa shumë pak njerëz ia dalin ta realizojnë. Kur Majkëll Xhekson e bëri për herë të parë, shumë njerëz mbetën të befasuar. Por tani një i ri në SHBA i habiti të gjithë kur e bëri këtë kërcim në një mënyrë aq të shpejtë, sa duket e pabesueshme. Eric Nash, 25 vjeç, duket sikur sfidon ligjet e fizikës me mënyrën se si rrëshqet pas.

Këto janë pamjet më spektakolare të planetit Mars (FOTO)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Mirësevini në të ardhmen. Ndoshta tani nuk jemi në gjendje të shkojmë aty, por NASA thotë se kjo është gjëja e madhe që do bëjnë. Këto pamje spektakolare janë marrë nga Opportunity, një mjet robotik që lëviz në Mars. Ndryshe quhen* rover* dhe arrijnë të mbledhin të dhëna për këtë planet që ka mbushur me kuriozitet njerëzimin. Fotot janë shkrepur në një moment të rëndësishëm. Opportunity ka mbushur 3 mijë ditë në Mars dhe NASA ka mbushur plot 15 vite me prani robotike në Mars. Në gusht në Mars do ulet *rover*-i tjetër, i quajtur Curiosity, shumë më i avancuar dhe i fuqishëm, që pritet... more »

Gjashtë mënyra për të kursyer me leverdi

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Dëshira e çdo kujt do të ishte të kishte një shtëpi të rehatshme, një familje të shëndoshë, një punë të mirë dhe të ardhura sa më të larta. Por të kesh të ardhura të mjaftueshme dhe të mos i menaxhosh ato në mënyrën e duhur, do të ishte diçka negative. Të investosh për nevojat e tua personale, për të ardhurat familjarë, apo për shkollimin e fëmijëve të tu, sigurimin e shëndetit, apo edhe për pleqërinë që nganjëherë e mendojmë të largët; do vërtet pak taktikë e zgjuarsi. Për këtë ekspertët japin shtatë mënyra të efektshme për të kursyer në mënyrë të leverdishme të ardhurat tuaja. Ob... more »

Margaret Fuller, gazetarja dhe publicistja e parë amerikane

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Edgar Ellen Po dikur u shpreh: “Shoqëria njerëzore është e ndarë në burra, gra dhe Margaret Fuller”* * * Margaret Fuller ka qenë e para grua e emancipuar lektore, gazetare, kritike letrare, korrespondente ndërkombëtare e shtypit amerikan, dhe aktiviste politike. Njohëse që në fëmijëri e disa gjuhëve të huaja, gjermanishtes, frëngjishtes, gjuhës italiane, greke dhe latine, ajo u rrit duke zhvilluar një intelekt e talent të jashtëzakonshëm duke hedhur poshtë epitetet nënvleftësuese me të cilat paragjykimet e veshin një femër. Margaret Fuller u bë redaktorja e parë e revistës intelektu... more »

Çfarë duhet bërë për të jetuar 100 vjeç

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Shkencëtarët po përcaktojnë faktorët gjenetik që kontribuojnë në jetëgjatësinë * *Brenda 2050 parashikohet një rritje me 30% e njëqindvjeçarëve * *Revista “Time”* Në mitologjinë greke, Zeusi i dha pavdeksinë Titones. Kjo tingëlloi shumë mirë. Por ky kishte një kurth. Titone mori jetën e përjetshme – por jo rininë e përjetshme. Ai jetoi kaq gjatë dhe u bë kaq i dobët sa iu lut Zeusit të merrte prapa dhuratën e tij. Në këtë numër – kontrolli jonë i parë shëndetësor nga gjashtë gjithsej këtë vit – ne nuk ju premtojmë pavdeksinë (ashtu si Zeus demonstroi, mund të jetë një bekim), por n... more »

Pse të gjithë njerëzit e duan muzikën

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Kohët e fundit, biologjistët janë të interesuar të thellojnë studimet mbi sjelljet më të bukura njerëzore, siç janë të kënduarit, të pikturuarit, të kërcyerit etj. “Nëse muzika është ushqimi i dashurisë, luajeni atë, më jepni emocionin që ajo përcjell”. Prodhimi dhe konsumimi i muzikës është një pjesë e madhe dhe e rëndësishme e ekonomisë. E para herë kur është regjistruar muzika njihet fonografi Edison, i cili e çoi muzikën në baret muzikore apo mbrëmje muzikore ku nuk mund të paguheshin këngëtarë që këndonin live. Në ditët e sotme njerëzit pëlqejnë rrymat e ndryshme muzikore dhe b... more »

Një histori e shkurtër e drogave, ato që tymosen, thithen, injektohen

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Njerëzit kanë konsumuar substanca që ndryshojnë ndjesitë në forma të ndryshme që nga të gjitha kohërat. Mbetjet e opiumit janë zbuluar në vendbanimet neolitike në Europë. Në Amerikën e Jugut janë zbuluar konsumatorët e lashtë të gjetheve të kokainës, që përdorej për të stimuluar mendjen apo për të lehtësuar dhimbjen. Pothuajse gjithçka e ngrënëshme është fermentuar së paku një herë për të prodhuar alkool. Prodhimi i drogës kaloi nga përpunimi tradicional në kushtet e shtëpisë te fabrikat në fund të viteve 1980. Heinrich Merck komercializoi morfinën, një ekstrakt i opiumit. Kjo krij... more »

Shkencë, kënaqësi, torturë apo indiferencë?

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Marrëdhëniet seksuale për shumicën e kafshëve duket se janë thjeshtë një biznes me qëllim riprodhimin. Kënaqësia dhe dhimbja nuk luajnë ndonjë rol, ndonëse tek fremrat duket se është ndryshe. Luani i hipën sipër luaneshës, bretkosa mashkull mban mbërthyer atë femër dhe demi i kërcen lopës. E kush nuk i njeh pamje të tilla apo nuk i ka parë skenat në kopshtin zoologjik ose në fushën aty pranë? A ia keni bërë pyetjen vetes se ç’ndiejnë kafshët femra gjatë seksit? A ndiejnë kënaqësi apo është vetëm mundim? Brigitte Osterath u vu në kërkim të përgjigjes. Breshkat gjigante të Sejshelleve... more »

Kryeministri i Katarit blen apartamentin më të shtrenjtë (FOTO)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Kryeministri i Katarit është blerësi misterioz i apartamentit më të shtrenjtë në Nju Jork. Sheiku Hamad Bin Jassim Bin Jaber Al Thani ka blerë apartamentin luksoz dy kate në godinën One57. Apartamenti në katet e fundit të godinës është mbi 1 mijë metër katror. Për më tepër, sheiku miliarder, që ka dy gra e 15 fëmijë, është në diskutime për të blerë edhe katër apartamente të tjera në këtë godinë, secili nga një kat më vete. Kjo do e çonte në total vlerën e blerjeve në 250 milion dollarë. Për më tepër ai e ka blerë apartamentin kur godina nuk kishte përfunduar komplet. Ajo pritet të je... more »

Pamje spektakolare nga lartësitë e Dubait (FOTO)

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Këto foto spektakolare janë realizuar nga maja e qiellgërvishtëses më të lartë në botë në Dubai. Fotot i ka shkrepur një adoleshent i guximshëm rus. Marat Dupri i ka ven vetes mision që të ngjitet në kullat më të larta në botë për të realizuar foto spektakolare. Djaloshi nuk ka aspak frikë nga lartësitë, por i quan një sfidë personale.

CERN konfirmon – zbuluam “grimcën e Zotit”

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Gjuetia për grimcën Higgs, ose të ashtuquajturën “Grimca e Zotit”, që mban universin të bashkuar – ka marrë fund. Shkencëtarët e CERN (Këshilli Europian për Kërkimet Bërthamore) në Zvicër, kanë bërë të ditur zbulimin e grimcës para një audience në të cilën ndodhej edhe vetë profesori Higgs, i cili ishte i pari që sugjeroi ekzistencën e grimcës katër dhjetëvjeçarë më parë. Zbulimi është hapi më i madh i arritur nga fizikanët që prej dhjetëvjeçarësh dhe mbush një hapësirë të madhe dhe kyçe në të kuptuarit e atomit. Në këndvështrimin afatgjatë, zbulimi mund të çojë edhe në përftimin ... more »

ARKIMEDI Frymëzimi tek numrat

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Është viti 212 para Krishtit në Sirakuzë, një prej polisëve më të pasur të Mesdheut, i është vënë zjarri e flaka nga romakët e komanduar nga konsulli Marco Claudio Marcello. Urdhërat janë të qartë: Marcello dëshiron të ketë me çdo kusht njeriun më të famshëm të qytetit, atë Arkimedin gjenial që e ka bërë aq shumë të mendohet duke i përdorur kundër makineri diabolike lufte. Dhe e do të gjallë. Matematicienin e moshuar e gjen një ushtar, i cili i kërkon ta ndjekë pas. Sipas legjendës, studiuesi është duke reflektuar mbi figura gjeometrike që i ka vizatuar mbi rërë: “Noli, obsecro, ist... more »

Arjanët, erdhën nga stepat dhe “pushtuan” botën

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Ishin të gjatë, bjondë, me sy bojëqiell. Kishin nofull të fortë, ballë të lartë dhe shpatulla të gjera. Me një fjalë, njerëz të pashëm me tipare tipike nordike. Dy studiues gjermanë të fundit të tetëqindës e përshkruanin në këtë mënyrë aspektin fizik të indoevropianëve, alias Arianëve, popull primitiv gjaku i të cilit rrjedh në venat e pothuajse të gjithë evropianëve, dhe jo vetëm. Dy studiuesit quheshin Theodor Poesche dhe Karl Penka. Pas tyre, nazizmi stiloi një klasifikim: neo-arianët e racës së pastër ishin gjermanë (përjashtuar hebrenjtë), ata një kategori më poshtë ishin rusë.... more »

Superfuqia e parë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Epopeja e superfuqisë së parë të historisë ka një datë të saktë të fillimit të saj, vitin 559 para Krishtit. Në atë vit, Kiri II (më pas u quajt “i Madhi”) mori fronin nga i ati si mbret i qytet-shtetit jo shumë të rëndësishëm të Anshan, në anën jugore të Monti Zagros (Irani i sotëm). Persia (emri buron nga Pars, që ishte emri i territorit të një prej fiseve të rajonit) ishte atëherë vetëm një provincë e Medias. Kështu, kur Kiri u rebelua, persët e qyteteve të tjerë e ndoqën pas. Më shumë se 8 milionë kilometra katrorë: pak më pak se sa Shtetet e Bashkuara në pak më shumë se tridhjet... more »

Jo vetëm barbarë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
VIKINGET / Një qytetërim tregtarësh, lundërtarësh e poetësh “Mos na ço në tundim, por na çliro nga njerëzit e veriut, amen”. Ishte një Ati Ynë i çuditshëm, lutja që recitonin murgjit në brigjet evropianë një mijë vjet më parë: në vend që t’i kërkonin Zotit që t’i çlironte nga një e keqe e papërcaktuar, i luteshin që t’u largonte një të Keqe të saktë dhe absolute: zemërimi i plaçkitësve të deteve që zbrisnin nga veriu, plaçkisnin fshatra dhe banesa dhe më pas zhdukeshin drejt botës prej nga kishin ardhur, një labirint brigjesh e gjiresh ku askush nuk guxonte t’i ndiqte pas “Mos na t... more »

10 plazhet më të bukura në botë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Në stinën e nxehtë të verës, është pikërisht koha kur shumë prej nesh e përfytyrojnë veten mes plazheve e pabanuara me rërë të bardhë, të mbështjella nga uji i bruztë dhe me valët të përplasen me bregun shkëmbor. Kjo është një nga ëndrrat më të bukura në dritën e diellit, dhe ja pse ju ofrojmë mundësinë të mos i përfytyroni më, por të keni një ide se cilat janë me të vërtetë ato dhe ta imagjinoni veten brenda fotografive. Nëse keni dashur të dini se cilat janë plazhet më të bukura dhe të vlerësuara nga pushues e turistë të shumtë, gazeta britanike “The Guardian”, jep 10 vlerësimet ... more »

HISTORIA E FISIT LEGJENDË/ A e sollën Majat vetë fundin e tyre? Ja ç’thonë shkencëtarët

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Për 1200 vite me radhë, Majat dominuan Amerikën Qendrore. Në kulmin e perandorisë së tyre, diku rreth vitit 900 para Krishtit, qytetet e Majave ishin të tejmbushur me më shumë se 2.000 persona për milje katror – të krahasueshme me Kontenë moderne të Los Anxhelosit. Edhe në zonat rurale, Majat numëronin 200-400 vetë për milje katror. Por krejt papritur, pllakosi në qetësi totale. Dhe heshtja e thellë dëshmoi një nga katastrofat më të mëdha demografike në parahistorinë e njeriut – “zhdukjen” e shoqërisë dikur shumë të gjallëruar të Majave. Çfarë ndodhi? Disa studiues të financuar prej ... more »

Si kanë ndryshuar emrat e fëmijëve të shqiptarëve ndër vite

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Një javë më parë, një prej emisioneve më të ndjekur të “Pasdites” në TCH, trajtoi origjinën e emrave të vendbanimeve shqiptare. Gjuhëtari Gjovalin Shkurtaj ngjalli një interes të madh nëpërmjet shpjegimeve të tij interesante dhe duke qëndruar në të njëjtën temë, “Pasdite” trajtoi të hënën se si kanë ndryshuar emrat e shqiptarëve ndër vite dhe arsyet që kanë sjellë këtë ndryshim. Për t’iu përgjigjur njëkohësisht pyetjeve nëse emrat shqiptarë janë të rrezikuar dhe se çfarë duhet të bëjmë në vazhdim, gjuhëtarja Linda Mëniku, pedagoge në Universitetin e Tiranës, bëri një ekspoze të gjer... more »

20 trashëgimtaret miliardere më interesante të botës

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Dikur, trashëgimtaret vetëm drekonin, bënin shoping dhe shkonin nëpër festa. Por 20 trashëgimtaret e zgjedhura nga revista “Forbes” nuk ngjajnë me një stereotip të tillë. Ato kanë arritur sukses në biznes, sporte dhe arte. Edhe pse revistat e thashethemeve i ndjekin ato njësoj si yjet e Holluvidt, këto femra dallojnë prej tyre nga këmbëngulja dhe arritjet që i kanë bërë prindërit e tyre, njerëzit më të fuqishëm të botës. Redaktorët e “Forbes” kanë përpiluar një listë me trashëgimtaret që kanë baballarët më të pasur në botë sipas “Forbes”. Ivanka Trump është një prej tyre. Vajza e m... more »

10 vendqëndrimet më të mëdha të testeve bërthamore

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Për arsye të dukshme, shumica e vendeve të botës, për testimin e armëve bërthamore janë të vendosura në vende të largëta dhe pak të njohura, lag nga zonat e populluara. Edhe pse vendet mund të bëjnë lajme sa herë që një armë është testuar, kjo nuk do të thotë asgjë. Tani ka shtatë anëtarë të klubit bërthamor dhe secili ka pasur në një faze si detyrë që të gjejë një zonë të largët për të provuar armët e tyre, për disa nga ata mungon largësia brenda kufijve të vendit. Kjo ka nënkuptuar ruajtjen midis miqësisë së vendeve të tjera, pavarësisht nga kundërshtimet e fqinjëve. Më poshtë do... more »

10 vendet më të këqija që nuk duhet t’i vizitojmë këtë verë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Janë cilësuar si dhjetë vendet e ferrit në tokë dhe të pakëshillueshme për vizitorët. Revista elektronike “AskMen.com” ka klasifikuar për verën 2012, vendet, të cilat duhen shmangur me çdo kusht. Në listë gjenden vendet e goditura nga epidemitë apo fatkeqësitë natyrore, vende në kushte ekstreme klimaterike apo vende të goditura nga lufta e korrupsioni. E para në listë është Guineja e Re. Me mbi 115 raste të sëmundjes AIDS që identifikohen për çdo muaj, Guineja e Re është në vështirësi të mëdha. Popullsia po rritet në një shkallë të pakontrollueshme dhe nivelet e papunësisë kanë kapu... more »

10 dallimet mes Polit të Veriut dhe Polit të Jugut

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Dy polet janë në ekstremet e planetit tonë. Shumë prej tipareve të tyre janë ekstremisht të kundërta gjithashtu. Faqja e specializuar e internetit “Listverse” ka renditur dhjetë dallimet më të rëndësishme mes dy prej vendeve më të pabanueshme të Tokës. Ndryshimet nisin nga vrima në shtresën e Ozonit, tek ftohtësia, arinjtë polarë dhe pinguinët e deri tek ari i zi. Lexoni më poshtë 10 dallimet mes Polit të Veriut dhe Polit të Jugut. * *Metamorfozat* * * Zona arktike ndodhet në rajonin e Polit të Veriut dhe ka një cikël shkrirjeje të natyrshme, gjatë të cilës pothuajse gjysma e sasisë... more »

10 peizazhet më të pazakonta në botë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Frymëzuar nga bukuria dhe uniciteti i vendeve në fjalë, ëebfaqja “Toptenz” rendit 10 peizazhet më të çuditshme të botës.* * * * * *Kodrat e Çokollatës, Filipine* Në rajonin Visayas, në Filipine gjenden më shumë se 1770 kodra në formë konesh perfekte. Për fat të keq, këto kodra fantastike nuk janë vërtet prej çokollate, por kanë pamje mjaft kurioze. Formacioni i pazakonte gjeologjik ka befasuar gjeologët për shumë dekada. Ka teori të ndryshme sa u takon formave të tyre konike. Të shpërndara në një sipërfaqe prej 50 kilometrash katrorë, kodrat e mrekullueshme janë monumenti i tretë g... more »

5 gabimet financiare që bëjnë femrat e martuara

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
*Këshillat e ekspertëve për gratë që heqin dorë nga financat e tyre* * * Ekspertët tregojnë pesë gabimet e zakonshme financiare që i bëjnë të gjitha gratë e martuara. Shoqëruar me to ekspertët japin edhe disa këshilla sesi t’i shmangni këto gabime. *1- Shpenzimi i tepërt* “Injoranca nuk është lumturi” thotë Patricia Powell. Shpesh femrat shpenzojnë më tepër sesa mund të fitojnë. Duke mos përballuar dot vetë të gjitha shpenzimet dhe detyrimet financiare, femrat qëndrojnë nën përgjegjësinë e bashkëshortëve duke u varur ekonomikisht nga ata. Powell tregon se ajo gjatë kohës që ishte be... more »

Historia e Las Vegasit, toka e premtuar e mafies

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Të parët që kanë luajtur kumar në Las Vegas kanë qenë indianët Paiute, të cilët kishin populluar këtë zonë shumë kohë përpara se qyteti të ekzistonte. Kur Mormonët guxuan të zbrisnin nga Utahu në shek XIX për të tentuar t’i konvertonin këta indianë në fenë kristiane, u injoruan tërësisht nga Paiutët, të cilët ishin më tepër të interesuar që të luanin një lloj rulete të improvizuar në rënë me kocka dhe shkopinj të ngjyrosur. Paiutët dhe gangsterët e krimit të organizuar kënaqeshin tejmase duke jetuar në një organizatë të ngjashme me Las Vegasin e sotëm. I perceptuar si “Meka” e kum... more »

Rrathët misteriozë të Namibisë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Pamje satelitore të Rathëve të Namibisë Në jug të Afrikës, në Namibi, janë zbuluar disa hapësira të zhveshura toke, të cilat qëndrojnë në një distancë të caktuar mes bimësisë dhe kanë formën e rrathëve (qarqeve) . Në rrafshin e shkretëtirave të atij vendi, në fakt, ka me qindra struktura rrethore të njohura si “rrathët e zanave”, të cilat shfaqen dhe zhduken pas disa vitesh pa ndonjë arsye të dukshme dhe të njohur deri më tani. Sa më të mëdha të jenë në sipërfaqe, aq më shumë zgjasin në kohë. Mesatarisht ato ‘jetojnë’ për rreth 24 vjet, por disa arrijnë edhe deri në 75. Këta rrathë... more »

Ja si duhet ta ndryshoni jetën pas moshës 40 vjeç

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Mosha 40-vjeçare është, në fakt, pika e vërtetë e kthesës për jetën e njerëzve. Edhe pse shumëkush nuk e pranon faktin, ai është kokëfortë dhe këtë, më mirë se askush, e tregon situata shëndetësore dhe gjendja trupore që pëson ndryshim. Por nuk është aspak e thënë të jenë ndryshime për keq, por, ama, janë ndryshime. Në këtë këndvështrim duhet të themi se edhe jeta që do të bëjmë pas kësaj moshe, në njëfarë mënyre duhet t’i nënshtrohet këtyre ndryshimeve, me një stil jetese më të shtruar dhe më i qetë dhe një kujdesje më e madhe për të gjitha nevojat fizike. Kjo, sepse trupi, pas kaq... more »

Zbulohet në Detin e Veriut, qytetërimi i 6500 vjetëve para Krishtit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Mund të quhet fare mirë Atlantisi britanik. Një botë e fshehur nën ujë, e gëlltitur nga Deti i Veriut është zbuluar kohët e fundit nga zhytësit që punojnë me ekipet shkencore të Universitetit St Andrews, në Britaninë e Madhe. Vendi që dikur ka qenë i banuar, i quajtur Doggerland, një zonë e madhe e përbërë nga tokë e thatë që shtrihej nga Skocia në Danimarkë, është përmbytur nga uji në mënyrë graduale, duke nisur nga 18.000 vjet p.e.s deri në 5.500 vjet p.e.s. Zhytësit kanë zbuluar mbeturinat e një ‘bote mbytur’ me një popullsi prej dhjetëra-mijëra njerëzish, që mund të ketë qenë d... more »

Aliu i Tepelenës: I pari shef i spiunazhit shqiptar

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Tashmë për shumëkënd, emri i Ali Pashë Tepelenës (1744-1822) është i njohur si njëri prej ëndërrimtarëve sundimtarë shqiptarë që ushqyen ëndrrën e një Shqipërie të pavarur. Në fund të shekullit XVIII dhe në fillim të shekullit XIX, ai ishte njëri ndër sundimtarët më në zë të Ballkanit, aq i pavarur sa që të hynte në bisedime më vete edhe me Napoleonin apo me Rusinë. Idhnak, i beftë, mosbesues, shumë herë mizor e herë të tjera bujar, Aliu i lindur në Beçisht, përballë Tepelenës e ngriti pushtetin e tij mbi një sistem policor shumë efikas për kohën. Shumë kohë më pas, pasardhësit e t... more »

Misteret e pazgjidhura shkencore

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Jemi të vetëm në univers? Sa gjatë do të jetojmë? A ekziston Zoti? Këto dhe shumë pyetje të tjera i janë shtuar çështjeve të pazgjidhura të shkencës Janë pyetjet klasike universale ato që bëjmë të gjithë, por për të cilat askush nuk mund të japë një përgjigje të saktë, sepse presupozojnë një akt besimi të pamundur për t’u regjistruar në një fushë shkencore (A ekziston Zoti?); janë shprehje të një dëshire, që për momentin mund të jenë të realizueshme vetëm në kinematografi, (A mund të udhëtohet në kohë?), ose frikë që buron nga skenarët e parashikimit të Majave (Kur do të jetë fun... more »

Një riformim i vizionit për botën

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Një riformim i vizionit për botën: *Natasha Lushaj* 1. Romani i Gazmend Krasniqit, *Shitësit e* *Apokalipsit*,* Saras*2012*,* i vendos ngjarjet në kohë legjendare (e pakohë) apo si në një kryqëzim alegorik të kohëve të prapësive të fatit me ato të shlyerjes së “fajeve” ose “mallkimeve”. Marrëdhëniet hapësiro-kohore janë krejt tjetër në krahasim me romanin tradicional: tani e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja mbivendosen vazhdimisht, dilet nga koha objektive, e matshme nga sahati, kalohet te koha e “brendshme”, e cila është njëkohësisht kohë “e humbur” dhe kohë “mikse”. Në fakt, ësht... more »

Cilat shenja të zodiakut tradhtojnë më shumë

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Shenjat e zjarrit e shkelin kurorën për shkak të lakmisë dhe të dëshirës për t’u treguar, shenjat tokësore për shkak të pakënaqësisë me martesën, shenjat e ajrit për shkak të kureshtjes, ndërsa ato të ujit për shkak emocioneve dhe revanshit. Të dymbëdhjetë shenjat, secila në mënyrën e vet, e përjetojnë faktin se partneri po i mashtron, ose, megjithatë, janë vetë të pabesa. Mirëpo, duke mos i marrë parasysh dallimet ë secilës veç e veç, shenjat mund t’i përfshijmë në katër grupe, sipas këtyre elementeve – zjarrit, tokës, ajrit dhe ujit. *Shenjat e zjarrit* * *Shenjat e zjarrit (dash... more »

20 shprehjet më të famshme dhe më ndikim në historinë e njerëzimit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 9 months ago
Politikanët konsiderohen, teorikisht të paktën, përfaqësues të njerëzve. Njëri prej qëllimeve të tyre në jetë është bëjnë dhe të ekzekutojnë ligjet që e bëjnë vendin e tyre më të begatë, ekonomikisht dhe idealist. Fjalimet e tyre dhe frazat që ato thonë shprehin këndvështrimet personale dhe politike të tyre, ndaj ato mund të konsiderohen vëzhgime të kujdesshme të jetës politike. Sigurisht, shumë prej gjërave që ato thonë mund të mos kenë asnjë vlerë, por s’mund të mohohet fakti se shumë politikanë, aktivistë e filozofë kanë thënë ndër shekuj gjëra me vlerë, të cilat i kanë rezistua... more »

50 rekordet-kuriozitete më të rralla më botë

Enver Neziri at E shtuna magjike - 10 months ago
1. Femra që ka lindur me shume fëmijë është një ukrainase! Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes! 2. Fëmija më i rëndë në botë,është lindur në vitin 1954, nga Italiania, Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg. 3. Bethoveni para se te kompozonte, fuste kokën në ujë. Kurse Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç, nuk fliste normalisht. 4. I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë, është Shimpanzeja Coco, në Florida në vitin 1984. Ky majmun, jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla ku... more »

Kuajt, si i dhanë formë historisë së njerëzimit

Enver Neziri at E shtuna magjike - 10 months ago
“Qeni mund të jetë miku më i mirë i njeriut, por historia është shkruar nga kuajt”, ka thënë dikur një rritës kuajsh. A është kjo një shprehje e tepruar? Mbase jo. Që kur njerëzit i zbutën kuajt, para pesë mijë vitesh, këto kafshë inteligjente kanë luajtur një rol kryesor në formëzimin e kulturës njerëzore. Ato jo vetëm kanë mundësuar komunikimin dhe udhëtimin e shpejtë, por gjithashtu kanë rezultuar të jenë aleatë vendimtarë në fushatat ushtarake. Një historian i shekullit të 18-të, John Moore është shprehur njëherë me një frazë të tillë: “Kudo që njeriu ka lënë gjurmë në ngritjen... more »

Untitled

Lirim Alija at Lirim Alija - 1 year ago

Testet e çuditshme të Oksfordit e Kembrixhit

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 1 year ago
*Të dalësh nga skemat, të dish të improvizosh, të dish të tregosh forcën e karakterit: janë më të rëndësishme se kultura e përgjithshme* Njohja e mirë e lëndëve dhe notat e mira kalojnë në plan të dytë Të përgatitur në shkollat më prestigjioze të Anglisë, nga profesorë që vijnë nga po këto shkolla me tradita unike pedagogjike e me standarde nga më të lartat në rruzull, mund të thuhet me plot gojën se bëhet fjalë për studentë mjaft të përgatitur. Por duket se nuk mjafton. Studentit, që synon të hyjë në universitetet prestigjioze angleze të Oksfordit e Kembrixhit, nuk i mjafton thjesh... more »

Të gjitha dashuritë e botës

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 1 year ago
Nëse trëndafili është bërë lulja e dashurisë, "faji" është i zbuluesve, poetëve dhe muzikantëve të oborreve mesjetare. Që nga "Himni i Himneve" deri te "Romeo dhe Xhuljeta": të ndarë nga mijëvjeçarë histori, por të bashkuar nga e njëjta ndjenjë Kur vdiq në moshën 98-vjeçare, anglezja Barbara Cartland kishte shkruar 723 romanca dashurie. Të përkthyera në 36 gjuhë të ndryshme të botës, ato kanë shitur rreth 1 miliard kopje, duke e bërë autoren "shkrimtaren më profilike në botë" (dhe padyshim edhe një nga më të pasurat). Sekreti? Një teknikë e kolauduar dhe histori të ruajtura. Për puris... more »

E bukura e fjalëve të pista

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 1 year ago
Sipas ekspertëve, janë fjalët e fundit "magjike". Falë tyre arrijmë të shprehim ato që nuk mund të shprehim, nga seksi deri te surprizat. Përmes tyre arrijmë të evitojmë edhe kontaktet fizike Për Zigmund Frojdin, babanë e psikanalizës, "ai që për herë të parë i tha kundërshtarit një fjalë fyese në vend të një fjale të ëmbël, ishte themeluesi i qytetërimit". Ndërsa shkencëtarë të tjerë mendojnë kështu: ndoshta fjala e parë e thënë nga njeriu ka qenë një fjalë e pistë. Në fakt, hipoteza është e etologut Edibl Eibsfeld: për të ofendimet kanë qenë motori më i rëndësishëm i zhvillimit t... more »

Europa dhe plazhet ku bëhet qejf

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 1 year ago
Muzikë, ritme të çmendura dhe shumë sensualitet. Këta janë përbërësit e pamungueshëm të “beach party”, festat popullore në plazh që i bëjnë çdo vit e më të nxehta pushimet e të rinjve europianë. Edhe këtë vit sajti online i revistës “Times” në Londër ka bërë klasifikimin e 10 festave më të mira të organizuara në kontinentin e vjetër gjatë periudhës së verës dhe plazhit. Në dhjetëshe, në krahasim me vitin e shkuar, janë vetëm tre të rikonfirmuar dhe shtatë hyrje të reja, ndërkohë që janë përjashtuar disa vende kult si Biarritz dhe Mykonos. Në fund, si gjithmonë, të gjitha festat u pre... more »

Të fshehtat pas sferave prej guri te Kosta Rikës

Botimet Shqiptare at E shtuna magjike - 1 year ago
*Që nga viti 1930, qindra topa guri janë të dokumentuara, që variojnë në madhësi nga disa centimetra në mbi dy metra në diametër. Disa peshojnë 16 ton. Pothuajse të gjithë ata janë bërë nga granodiorite, një gur i fortë vullkanik.* Një nga misteret më të pazakonta në arkeologji u zbulua në deltën Diquis në Kosta Rika. Që nga viti 1930, qindra topa guri janë të dokumentuara, që variojnë në madhësi nga disa centimetra në mbi dy metra në diametër. Disa peshojnë 16 ton. Pothuajse të gjithë ata janë bërë nga granodiorite, një gur i fortë vullkanik. Këto objekte janë skulptura monolite t... more »

Google+ Followers

Flurudha Press

Botimet Shqiptare

Shtypi Shqiptar

MUZIKA DHE HUMORI SHQIPTAR

VIP Magazine

Sex, dashuri, intimitet

Shëndeti dhe bukuria

E shtuna magjike

Flurudha Press

Shqipëria është vendi më i mirë për t’u vizituar në vitin 2014

Shtypi

Veze Sharri dhe Lecker

Më të lexuara

Letërsi,ese,kritikë...

Contact

Name

Email *

Message *

Arkivi