Shkupi Press

/ On : 3:30 AM/ Ju falënderojmë për vizitën në këtë faqe.Për bashkëpunim na shkruani në lajmetari.tetove@gmail.com.

http://shkupipress.blogspot.com/

 
AUG
25

Flet shqiptaro-amerikani Mark Gjonaj: Pse hyra në politikën amerikane

Eljona Marku

Shqiptaro-amerikani i njohur Mark Gjonaj pas suksesit në biznes kërkon të ketë të njëjtin sukses edhe në politikë. Ai i ka vënë vetvetes synim të bëhet përfaqësuesi i Zonës Zgjedhore 80 në Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut në Albany. Strategjikisht ai është përcaktuar të testojë ujërat e politikës së shtetit të Nju Jorkut së pari. Suksesi në biznes mund të jetë arsye për komoditet dhe ngurrim për angazhim politik për shumë njerëz; por jo për Gjonajn. Ai në deklarimet publike si motive kryesore të kandidimit të tij ka përmendur dy: dëshirën të përfaqësojë politikisht banorët e zonës ku ai i ka arritur sukseset e tij afariste dhe nevojën që komuniteti shqiptaro-amerikan të ketë pjesëtarët e tij në zyrat e shtetit amerikan të cilit i paguan taksa dhe obligime të tjera.

AUG
24

GJERMANIA / Sekreti i suksesit

Richard Anderson 

Imagjinoni një vend, banorët e të cilit punojnë më pak orë se shumë të tjerë, forca punëtore e të cilit nuk është veçanërisht produktive dhe fëmijët e të cilit shpenzojnë më pak kohë në shkolla se shumica e fqinjëve të tij. Vështirë se kjo mund të jetë një recetë për sukses ekonomik, do të mendonit.

AUG
24

INTERVISTA/ Bugajski: E habitshme që shqiptarët kur votojnë, nuk nisen nga ekonomia

Me analistin e njohur Janusz Bugajski. Sfidat më të rënda për Shqipërinë ende priten të vijnë. Ajo i zgjedh mirë miqtë dhe i njeh kundërshtarët, por politika nuk duhet të gabojë. Klasa politike, privatizimet, rajoni dhe zhvillimet e reja, në sytë e njohësit të mirë të Ballkanit

Nga Genc Mlloja, Revista Klan

Ai që në fillim krijoi një “feeling” për Shqipërinë, dhe shqiptarët ja kthyen vëmendjen shumë shpejt.

AUG
23

Strategjia penguese e Talebaneve

Nga Benjamin Jensen, “Nju Jork Tajms”

Luftërat nuk janë gjithmonë të fituara me anë të betejave vendimtare, por janë ato  beteja tё vogla ku çdo veprim qё thyen vullnetin e një kundërshtari ju çon një hap e më afër fitores. Në Afganistan, talebanët kanë venë nё shënjestër vullnetin e Komunitetit Ndërkombëtar dhe qeverisë së Karzait duke u infiltruar sistematikisht  dhe duke u përpjekur tё nёnvlersojnё forcat dhe sistemin afgan të sigurisë.

AUG
23

Irani shfrytëzon samitin e Lëvizjes së të Painkuadruarve për të rregulluar imazhin

“Radio Europa e Lire”

Kur Irani do të jetë nikoqir i samitit pesë-ditor të Lëvizjes së të Painkuadruarve, ai do të bëjë më shumë se sa të organizojë ngjarjen më të madhe ndërkombëtare brenda më shumë se një dekade-Teherani do të përpiqet të zbeh imazhin e tij si vend i dëbuar nga bota. Me moton “për paqe të qëndrueshme përmes qeverisjes ndërkombëtare” në Teheran pritet që nga 26 deri më 31 gusht të takohen më shumë se 40 udhëheqës të shteteve dhe qindra diplomatë të nivelit të lartë.

 
AUG
22

"Vatra", 100-vjetori e gjen të politizuar

Gjekë Gjonlekaj*

100-vjetorin e themelimit të saj. Ky ishte përvjetori më jubilar në historinë shekullore të kësaj organizate. Në kalendarin biblik numri 12 është fatbardhë. Këtyre përvjetorëve shekullorë u kishte paraprirë 100-vjetori i lindjes së Nënë Terezës. Themelimi i "Vatrës" dhe Kryengritja e Malësisë së Madhe, u kurorëzuan me Pavarësinë e Shqipërisë. Vitet '10, '11 e '12 janë me fat. Ata që lindën ose jetuan në atë kohë, nuk arritën t'i festojnë 100-vjetorët e këtyre datave historike.

 
AUG
22

Qetësohuni! Izraeli nuk do ta sulmojë Iranin, jo në 2012

Nga Aaron David Miller “ Foreign Policy”

Jeni të shqetësuar nga një luftë me Iranin, destabiliteti rajonal, rritja e terrorizmit, rritja e çmimeve të naftës dhe degradimit të tregjeve rajonit? Mos u shqetësoni - të paktën jo ende. Mendoni 2013. Nëse Izraeli nuk mund të marrë garanci se SHBA është përgatitur për të përdorur forcën, atëherë kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes Ehud Barak do të veprojnë, por jo në vitin 2012.

 
AUG
22

Çfarë mund dhe s’mund të bëjë ndihma nga jashtë në botën arabe

Nancy Birdsall, Milan Vaishnav dhe Danny Cutherell

Menjëherë pasi u bë president, Barack Obama e përqendroi vëmendjen te orientimi i marrëdhënieve mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Pakistanit. Për dekada me radhë, Uashingtoni ka qenë një mik për Islamabadin, duke treguar vullnet ndaj interesit për sigurinë, por ka qenë indiferente ndaj sfidave të brendshme të Pakistanit.

 
AUG
22

Enver Robelli rrëfen për Arbën Xhaferi: Varrimi shkel e shko, tani e mistifikojnë ata që e injoronin

Enver Robelli, gazetari që solli filozofinë e Arbën Xhaferit në 40 pyetjet e botuara në librin “Arbën Xhaferi rrëfen, në Tetovë në kërkim të kuptimit”, do të kishte dashur ta zgjeronte akoma më shumë rrëfimin e mendimtarit dhe filozofit të politikës mbarëshqiptare. Për muaj me radhë ai bisedoi me Arbën Xhaferin për fenë, politikën, kinematografinë, familjen, për vesin dhe virtytin…por jo për gjithçka.

Google+ Followers

Flurudha Press

Botimet Shqiptare

Shtypi Shqiptar

MUZIKA DHE HUMORI SHQIPTAR

VIP Magazine

Sex, dashuri, intimitet

Shëndeti dhe bukuria

E shtuna magjike

Flurudha Press

Shqipëria është vendi më i mirë për t’u vizituar në vitin 2014

Shtypi

Veze Sharri dhe Lecker

Më të lexuara

Letërsi,ese,kritikë...

Contact

Name

Email *

Message *

Arkivi